Багато хто недооцінює значення такого елемента вихлопної системи , як глушник , орієнтуючись при виборі переважно на ціну. Навіщо переплачувати за шматок труби?
Тим часом це одна з найважливіших деталей в автомобілі, що відповідає не лише за зменшення шуму та зниження токсичності вихлопу, а й впливає на роботу двигуна. Про те, як правильно вибрати глушник і на що слід звернути увагу і йтиметься у цій статті.
Власне про глушника
Під глушником зазвичай розуміють або всю вихлопну систему цілком або її задню частину. Ми поговоримо саме про задній елемент – найзаключнішій ланці випускної системи . Хоча в деяких автомобілях, наприклад, джипах, основний глушник знаходиться в середині випускного тракту, а ззаду тільки труба або додатковий маленький глушник.
Сучасні вихлопні установки – досить складні інженерні рішення, що вимагають певних розрахунків та налаштувань, які підбираються під конкретну модель автомобіля з урахуванням параметрів двигуна, таких як об’єм, потужність, ступінь стиснення та діапазон обертів.
Вибір глушника справді важливий. Крім зниження шуму вихлопу (за чинним стандартом він не повинен перевищувати 74 дБ), він зменшує токсичність викидів (зокрема вмісту свинцю, окису азоту, чадного газу) за рахунок їх допалювання та осадження в корпусі глушника, а також запобігає їх попаданню в салон. Крім того, зберігає потужність двигуна та знижує споживання палива на 10%.
Дорого не означає погано
Сьогодні на вітчизняному ринку представлено щонайменше кілька десятків виробників глушників. І споживачеві часто складно віддати перевагу тому чи іншому бренду, не знаючи критерій підбору. Нерідко вирішальною знову стає ціна глушника , рідше ім’я. Як же вибрати з цього різноманіття?
Ми радимо завжди співвідносити ціну та якість. Оскільки розкручений бренд ще є ознакою надійності. Нерідко виробники грішать тим, що для вторинного ринку деталі виготовляються за спрощеною технологією та дешевшим металом. Саме такі деталі ми й купуємо у продавців неоригінальних деталей. Реальний термін експлуатації таких глушників 2-3 роки, тоді як оригінальні можуть опрацювати і всі 10 років.
Не говоритимемо про конкретні бренди, розповімо лише про якісні характеристики продукції. Насамперед, слід звернути увагу на матеріал. Більшість глушників для іномарок виготовляються з алюмінованої сталі (термін служби деталей від 3 до 6 років), яка має досить велику корозійностійкість. Для порівняння термін експлуатації глушників з чорної сталі в середньому становить не більше року. Однак слід також зазначити, що глушники, зроблені з неякісної алюмінованої сталі, теж можуть згоряти буквально за рік. Причина цього бажання деяких виробників знизити собівартість продукції, використовуючи при її виготовленні металевий лист різної товщини. Деталі глушників (труби, перфорації, кришки, перегородки) найбільш схильні до впливу гарячих вихлопних газів, тому тривалість терміну їхньої служби безпосередньо залежить і від товщини сталі, з якої їх виготовляють (оптимальна 1,5-2 мм). В результаті після кількох десятків тисяч кілометрів вихлопна система, виготовлена з тонкостінного, а здебільшого і некондиційного металопрокату прогоряє.
Практично ідентична за якісними характеристиками алюмінованої алюмоцинкової сталі. Але найкращою все ж таки є нержавіюча, проте за ціною вона на порядок вища за решту, тому, незважаючи на досить тривалий термін експлуатації, не настільки затребувана.
Структура глушника
Варто звернути увагу на внутрішнє заповнення глушника. Оскільки навіть зовні схожі деталі різних виробників під час роботи можуть проявляти себе зовсім по-різному. Це залежить від ряду таких чинників, як обсяг самого глушника; якість звукопоглинаючого набивання, його термостійкість, щільність та стійкість до видування; внутрішній пристрій перегородок та перфорованих труб; відповідність глушника за цією ознакою саме тій системі випуску, яка встановлена на даному автомобілі, а також наявність другого шару корпусу.
Ще один спосіб здешевлення продукції, якого вдаються деякі виробники – спрощення конструкції. Наприклад, зменшення обсягу банки призводить до того, що звук вихлопу стає гучнішим і нижчим. А використання неякісного акустичного наповнювача (у глушниках повинні застосовуватися базальтове волокно або мінеральна вата з дуже високою стійкістю до високої температури та агресивних середовищ) призводить до втрати його звукопоглинаючих властивостей внаслідок вигоряння або просто вильоту в трубу.
Враховуючи всі нюанси, при виборі продукції слід пам’ятати, що глушники , як і інші елементи системи вихлопу, підлягають обов’язковій сертифікації, але, на жаль, на вітчизняному ринку є велика кількість неякісних пропозицій, які не відповідають заявленим вимогам щодо звукопоглинання, протитиску та корозійної стійкості. . А перевірити якість глушника у момент покупки неможливо. Тому купувати потрібно лише сертифікований товар відомих виробників та не економити на кваліфікованій допомозі фахівців.